Skarbówka już niedługo będzie mieć wgląd do kont firmowych wielu przedsiębiorstw

Dokładnie od 1 września tego roku banki będą zobowiązane do przekazywania wyciągów z rachunków firmowych przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów przedstawiło już projekt nowego rozwiązania. Wyciągi będą wysyłane codziennie do Resortu Finansów. Ten będzie informować, kto nie złożył deklaracji lub nie zapłacił podatku. Dane będą przesyłane w pliku kontrolnym JPK_WB. Z założenia projekt ma też pomóc kontrahentom nieuczciwych firm. Resort ma ostrzegać firmy o podejrzanych transakcjach i nieprawidłowościach. Będzie to również nowe narzędzie w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Fiskus na nowych zmianach ma zyskać 11 mld złotych rocznie więcej z podatków niż do tej pory.
Pomysł jest dobry jeżeli przedsiębiorcy o nieprawidłowościach będą informowani na bieżąco. Minusem jest możliwość przekazywania informacji przez urzędników wszystkim kontrahentom firmy, którzy nie byli powiązani w żaden sposób z podejrzaną transakcją.
Zmiany będą dotyczyć małych, średnich i dużych firm. Mikroprzedsiębiorstwa oraz firmy sektora finansów publicznych mają być wykluczone z tego projektu.
Dla uściślenia mikroprzedsiębiorstwo to firma, która od ostatnich 2 lat obrotowych nie zatrudniała więcej jak 10 pracowników i osiągnęła roczny obrót netto nieprzekraczający 2 mln EUR w przeliczeniu na PLN.

Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter