Ceny żywności mocno w górę – w lutym wzrosła znacznie inflacja!

Jeszcze do niedawna mieliśmy w Polsce obecną od dłuższego czasu deflację. Zjawisko to charakteryzuje się spadkiem cen towarów konsumenckich i co za tym idzie wzrostem wartości pieniądza. Deflacja rzadko występuje w gospodarce. W naszym kraju utrzymywała się ponad 2 lata. Dokładnie w listopadzie 2016 roku została zakończona poprzez wzrost cen na poziomie 0,1%.

Zatem od końca ubiegłego roku mamy do czynienia z inflacją, która ostatnio nabrała na sile. Dane za styczeń wykazały inflację na poziomie 1,7% w ujęciu rocznym, a w lutym już 2,2%. To bardzo duży i nieprzewidziany skok. Jest to najwyższa wartość od 5 lat. Przyczyną tak dużego wzrostu jest drożejąca żywność oraz po części ceny paliw.

W lutym żywność podrożała o 4,3% licząc rok do roku. Prawdziwym „winowajcą” jest mróz, który zapanował na południu Europy. Z tego regionu importujemy najwięcej warzyw i owoców. Na początku roku ceny niektórych warzyw wzrosły o 150% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Średnio przez ostatni miesiąc warzywa podrożały o 6,3% , a owoce o 2,4%. Droższe są również ryby, ser, mleko, jaja oraz mąka, cukier i kakao.

Paliwa również przyczyniły się do wyższej inflacji w lutym. Ceny przez ostatnie 2 tygodnie spadały, ale porównując ten sam okres rok temu jest spora podwyżka. Wynosi ona 20% w stosunku do lutego 2016 roku.

Zobaczymy co przyniosą kolejne miesiące. Trzeba być przygotowanym na kolejne wzrosty cen, ale miejmy nadzieję, że średnioroczna inflacja nie przekroczy 2% w całym 2017 roku.

Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter